Putin wygrał wybory. Jak wpłynie to na naszą współczesną historię?

Vladimir Putin

Autokracja

Podczas gdy Putin mógł przerzucać się kwestiami gospodarczymi, konsekwentnie dążył do większej konsolidacji własnej władzy. W 2004 r. Podpisał ustawę umożliwiającą prezydentowi mianowanie gubernatorów regionalnych, przywilej, który w większości zachowuje on pomimo reform podjętych przez protesty uliczne w latach 2011-12.

Słynny „castling” Putina z Dmitrijem Miedwiediewem pozwolił mu na powrót do prezydentury w 2012 roku. W międzyczasie rosyjski paroklasowy parlament uchwalił ustawę przedłużającą kadencję prezydencką z czterech do sześciu lat. Putin wygrał wybory 2018 roku, i to oznacza że jego czas u władzy może przewyższyć czas Leonida Breżniewa – 18 lat – a nawet Józefa Stalina.

 

Posiadanie przez jedną osobę władzy przez tak długi czas jest dość kłopotliwe. Wpłynie to nie tylko na Rosję, ale i na cały świat. Może to zacząć się od drobnych rzeczy, takich jak zabraniające kasyn online, więc kliknij tutaj, jeśli nadal masz prawo na gry hazard online, aby cieszyć się nimi, lub nawet zmuszać ludzi do wzięcia udziału w rzeczach, których nie chcą.

Przeniesienie się do Azji

Zawsze propagator wielobiegunowego świata, Putin zmienił się w ostatnich latach w kierunku większej współpracy gospodarczej i wojskowej z krajami azjatyckimi, których rosnące gospodarki są spragnione energii Rosji, a jej rządy są mniej osądzające w kwestii przestrzegania praw człowieka. W ubiegłym roku wynegocjował dwie wielkie transakcje na dostawę Chin gazem, wartym 400 miliardów dolarów. Później w tym miesiącu oba kraje przeprowadzą wspólne morskie ćwiczenia na Morzu Śródziemnym. Jest również eksporterem rosyjskiej technologii kolejowej do Korei Północnej, która w międzyczasie otwierała quasi-niewolnicze roboty wyrębów i obozy rolnicze na dalekim wschodzie Rosji.

Świat wielobiegunowy?

Dobroczynne spojrzenie na politykę zagraniczną Putina polega na tym, że broni on zachodniej hegemonii i, z Chinami, działa jako równowaga dla nadrzędnej siły militarnej i politycznej Stanów Zjednoczonych. Jednakże, podczas gdy rosyjski prezydent może twierdzić, że ma po swojej stronie historię przeciwstawiając Waszyngtonu wojną w Iraku i Afganistanie, jego stanowisko wobec Syrii i niezachwiane poparcie dla Baszara al-Asada było otwarte na większą krytykę.

Nie chodzi tylko o opozycję. Dyplomaci Putina konstruktywnie współpracowali z międzynarodowymi sprzymierzeńcami i przeciwnikami, aby pomóc Iranowi wyjść z zimna i – przynajmniej do niedawna – pracować nad dalszymi redukcjami broni jądrowej.

Nowa propaganda

Nawet gdy niezależne media znalazły się w biegu, Putin mianował Dmitrija Kiselyova, prezentera telewizyjnego znanego z antyamerykańskich teorii spiskowych, szefowej państwowej agencji informacyjnej Rossiya Segodnya. W tym poście Kiselyov nadzorował ekspansję Sputnik News i Russia Today, które rozprowadzają rozmowy Kremla w językach obcych. Podczas gdy wspierane przez państwo wiadomości nie są niczym nowym, nowe propagandowe media Kremla krytykowane są za swoje dziennikarskie standardy. W listopadzie brytyjski regulator Ofcom zagroził RT sankcjami za doniesienia prasowe, które nie spełniały zasad bezstronności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *