Czy Las Vegas to najgorsza strzelanina w historii USA?

shooting

To zaskakująco skomplikowane.

Zależy to od tego, co jest liczone jako strzelanina masowa – a typowa definicja wyklucza całkiem nieudane ataki.

Mówi się już raz za razem w ciągu jednego dnia: strzelanina na Route 91 Harvest Festival w Las Vegas, z co najmniej 58 ofiarami śmiertelnymi i setkami rannych, była najbardziej śmiercionośną masową strzelaniną w historii Ameryki.

Ale czy to naprawdę było?shooting

Odpowiedź okazuje się zaskakująco skomplikowana.

Wersja skrócona: Bez wątpienia była to najbardziej śmiercionośna strzelanina w najnowszej historii. Ale jeśli spojrzysz wstecz w przeszłość Stanów Zjednoczonych, prawdziwa odpowiedź zależy od tego, jak zdefiniujesz masowe strzelanie.

Na przykład Narodowe Stowarzyszenie Czarnych Dziennikarzy i Narodowe Stowarzyszenie Hiszpańskich Dziennikarzy wskazało na dwa wcześniejsze ataki jako przykłady poprzednich masakr z wyższymi opłatami śmierci niż strzelanina w Las Vegas.

W 1873 roku, cała czarna milicja broniła lokalnego sądu w Colfax w Luizjanie – obawiając się, w szczytowym momencie napięć rasowych po wojnie domowej, że biali supremacjoniści mieli wkrótce obalić rząd regionalny, który był równo podzielony między białych i czarnych obywateli wtedy. Niedługo potem, tłum ponad 150 białych mężczyzn – złożonych z południowych demokratów, byłych żołnierzy Konfederacji, członków Ku Klux Klanu i paramilitarnej Białej Ligi – otoczył gmach sądu i zaatakował. Według Smithsonian.com śmierć poniosło trzech białych mężczyzn i aż 150 czarnych mężczyzn.

Inny przykład: Masakra w St. Louis w 1917 roku – biała zamieszka- na z wyścigów – pozostawiła co najmniej 39 czarnoskórych i 9 białych zmarłych według oficjalnych szacunków. Ale jak zauważył Smithsonian.com, powszechnie uważa się, że ponad 100 czarnych zostało zabitych podczas trzydniowej masakry.

Istnieje wiele takich wydarzeń w całej historii Ameryki, od zniszczenia „Black Wall Street” w Tulsa, Oklahoma, po lincz w Linuksie w 1919 roku. Po wojnie domowej i podczas trwającej 100 lat walki o podstawowe prawa obywatelskie, białe grupy często zaatakowały przemoc, próbując domagać się kontroli nad Południem – a wielu ludzi, szczególnie czarnych Amerykanów, zmarło.

Wcześniej miały miejsce przerażające ataki na ludność indiańską, takie jak masakra w Sand Creek. (Chociaż wiele z tych wydarzeń można uznać za akty wojny).

Czy któreś z tych wydarzeń były masowymi strzelaninami?

To zależy od używanej definicji.

Zaskakująco kontrowersyjna definicja strzelaniny masowej

Masowe strzelaniny są, ogólnie rzecz biorąc, postrzegane jako wydarzenia, w których strzelec lub wielu strzelców otwiera ogień do innej grupy ludzi w miejscach publicznych. To, czy wzrośnie do poziomu strzelania masowego, zwykle zależy od liczby ofiar śmiertelnych lub obrażeń – niektóre organizacje stosują definicję obejmującą dowolne strzelanie, w którym kręcono co najmniej cztery osoby, inni używają definicji, w których kręcono co najmniej trzy lub cztery osoby i zabity, a niektórzy używają jeszcze węższych definicji, które próbują kontrolować szczegóły strzelania.

shootingNa przykład archiwum dotyczące broni palnej i Vox liczyć każde wydarzenie, w którym cztery lub więcej osób zostało zastrzelonych, ale niekoniecznie zabitych, w tym samym czasie i miejscu. Niektórzy kryminolodzy, tacy jak profesor Uniwersytetu Północno-Wschodniego James Alan Fox, wolą uwzględniać wszystkie zdjęcia, w których zginęło jeszcze czterech osób. Redaktor Mother Jones Mark Follman, który dużo nagrywał na temat masowych strzelanin, woli bardzo wąską definicję, która obejmuje strzelaniny, w których zginę czterech lub więcej ludzi i wyklucza wszelkie przemoc domową, gangową i narkotykową. A jest jeszcze więcej sposobów na interpretację definicji strzelaniny masowej.

Istnieje debata na temat tego, która definicja jest prawidłowa. Follman twierdzi, że jego wersja definiuje masowe strzelaniny w ten sam sposób, w jaki wielu Amerykanów myśli o nich, i że lepiej jest, aby badacze użyli wąskiej definicji, aby lepiej ocenić powszechne przyczyny masowych strzelanin. Wydaje się jednak, że ma to przełożenie na inne przerażające incydenty, w których zastrzelono wiele osób, w tym w prywatnych domach, ale także w miejscach publicznych. (Jako przykład, jest dziwna debata na temat tego, czy strzelaniny w szkole związane z gangiem są „prawdziwymi” szkolnymi strzelaninami.)

W zależności od używanej definicji, nie jest jasne, czy przykłady podane przez National Association of Black Journalists i National Association of Hispanic Journalists liczą się jako masowe strzelaniny.

Masakra w Colfax, tak groźna jak to było, nie zgadza się z tym, co wielu Amerykanów uważa za typowe strzelaniny. Nie chodziło o to, że osoba lub mała grupa ludzi zastrzelił i zabił wielu innych ludzi. To była bardziej tradycyjna bitwa – w której starły się dwie duże grupy zbrojne, zabijając wiele osób (prawie całkowicie po czarnej stronie, która była po prostu przestarzała). Nie jest to typowe dla Amerykanów, gdy myślą o masowym strzelaniu.

Masakra w St. Louis w 1917 roku nie była tylko jednym wydarzeniem. Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych była wynikiem serii wydarzeń w ciągu trzech dni, gdy prowadzony przez biało motłoch buntował się i brutalnie atakował i zabijał swoich czarnych sąsiadów w wyniku sporu pracowniczego. Ponownie, nie to, co większość ludzi myśli, kiedy myślą o masowym strzelaniu.

A masakra w East St. Louis również nie obejmowała tylko broni; ludzie używali różnych broni, co było dość standardową praktyką w linczach i zamieszkach rasowych. To oczywiście mętne, czy iw jakim stopniu można je uznać za strzelaninę masową.

Innym czynnikiem komplikującym jest to, że tego typu ataki były zazwyczaj wspierane przez rząd lub przynajmniej przez większość lokalnej społeczności. Jedną z cech charakterystycznych masowych strzelanin jest to, że niemal wszyscy w Ameryce widzą ich z totalnym szokiem i przerażeniem.

Istnieje strach przed odrzuceniem amerykańskiej historii anty-czarnej przemocy

shooting

Dla organizacji takich jak Narodowe Stowarzyszenie Czarnych Dziennikarzy i Narodowe Stowarzyszenie Hiszpańskich Dziennikarzy, obawia się, że wydarzenia, w których zabito głównie Czarnych i inne mniejszości, mogą zostać zignorowane, jeśli media będą ględzić nad historią przemocy rasistowskiej w USA i skupią się tylko na nowoczesne trawestacje. Jak stwierdziły grupy w swoim oświadczeniu, odwołanie się do strzelaniny w Las Vegas jako najgorszej w historii USA „neguje kilka innych incydentów w historii USA, z których wiele dotyczy ofiar mniejszości”.

Nie ma wątpliwości, że Ameryka ma przerażającą historię anty-czarnej przemocy. W raporcie Inicjatywy ds. Równości Sprawiedliwości znaleziono linczowanie Afroamerykanów przez białe społeczności na południu, w latach 1877-1950 zabito ponad 4000 osób. Jeśli cokolwiek, to niedoszacowanie; raport obejmował tylko 12 państw południowych, a wiele z tych przerażających ataków nie zostało zgłoszonych lub zaniżonych, co utrudnia ustalenie, ile osób zostało zabitych. Ale to wciąż ogromna liczba śmierci.

Skomplikowanie podstawowego zrozumienia tego, co jest dzisiaj masowym strzelaniem, polega jednak na tym, że ten szczególny rodzaj przemocy w stosunku do czarnych jest zwykle przeszłością. Kiedy mówimy o masowych strzelaninach w nowoczesnych terminach, Amerykanie i media myślą głównie o rodzajach przemocy, do których jesteśmy przystosowani i których najbardziej się niepokoją, w szczególności o strzelaninach w miejscach publicznych, w których wiele osób nagle zostaje zabitych i rannych.

Ale to w dużej mierze semantyka. Chodzi o to, że w przeszłości w Ameryce dokonano brutalnych aktów przemocy, niezależnie od tego, jak je zdefiniujesz, niż w weekendy w Las Vegas. Las Vegas, który zawsze był uważany za kapitał kasynowy i na początku myślałeś, że możesz mieć, gdy słyszysz o wyjątkowym unikalny „Big Foot Bonus”. Nie masowe strzelaniny. Jednak masowe strzelaniny w Las Vegas były najbardziej zabójcze w, przynajmniej, współczesnej historii – więc było to niezwykle okropne wydarzenie, niezależnie od tego, czy czyjaś definicja masowej strzelaniny czyni ją najniebezpieczniejszą ze wszystkich czasów. Bardziej niż cokolwiek, być może właśnie to Amerykanie powinni zabrać z tego spaceru po amerykańskiej historii.